AKTUALNOŚCI, Inwestycje

Zapraszamy na nowy cykl lekcji w klasie 4C!

Można grać w Minecrafta i jednocześnie uczyć się biologii. Kształtować zdrowe cyfrowe nawyki, dowiedzieć czym jest netykieta, cyfrowy ślad i sztuczna inteligencja. Wszystko to w Ministerstwie Cyfryzacji podczas warsztatów w 4C. Projekt okazał się takim sukcesem, że otwieramy zapisy na kolejny cykl.

Przez ławki w klasie 4C przewinęło się od września br. już ponad 250 czwartoklasistów W sali lekcyjnej przy ulicy Królewskiej w Warszawie pokazujemy w jaki sposób można twórczo wykorzystywać laptopy, które trafiły do rąk uczniów w całej Polsce. Stawiamy na edukację poprzez zabawę. W tym celu zaprosiliśmy ekspertów od bezpieczeństwa w internecie, nowoczesnych technologii, programowania – edukatorów z NASK, Google, Microsoft, Intela czy Nowej Ery.

Obalamy stereotypy

Dlaczego warto uczyć się w 4C przy ulicy Królewskiej? Głos oddajmy wykładowcom i uczniom:

– Na naszej lekcji obalamy stereotyp, że laptopy można wykorzystywać tylko na lekcjach z przedmiotów ścisłych. Pokazujemy dzieciom i nauczycielom, że także np. historię można poznawać używając do tego narzędzi online – wyjaśnia Wojciech Zaraś edukujący jak wykorzystać Google Workspace w szkole. – Narzędzia mają być w tle, a na głównym planie powinny być ciekawe informacje, podane w zrozumiały, przykuwający uwagę sposób – dodaje ekspert Google.

Sztuczna Inteligencja i Minecraft

Dla dzieci lekcje te są wyjątkowym doświadczeniem. Przybliżamy im najnowsze osiągnięcia technologiczne. Jednym, z nich jest sztuczna inteligencja, która rozpala wyobraźnię ludzi na całym świecie i wpływa na coraz więcej obszarów naszego życia

– AI może pomóc w odrabianiu pracy domowej – cieszył się, po zajęciach prowadzonych przez eksperta z firmy Intel, Olaf.

Z kolei Julii najbardziej podobało się wykorzystanie AI do odgadywania intencji rysownika. Dzieci rozpoczynały rysunek na laptopie, a algorytm ogadywał, co chcą stworzyć i podpowiadał im kolejne elementy, które mogły wykorzystać w swojej pracy.

Także popularny Minecraft, „w rękach” specjalisty z Microsoft stał się nie tylko grą, ale przestrzenią do przeżywania pasjonującej  przygody edukacyjnej.

Zabawa musi być bezpieczna

– Dla dzieci internet jest źródłem wiedzy i rozrywki, ale także miejscem, gdzie mogą spotkać się z zagrożeniami. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie z nauczycielami i rodzicami jak najczęściej rozmawiali z najmłodszymi o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu oraz uczyli, jak właściwie korzystać z nowych technologii. Bezpieczeństwo naszych dzieci, to nasza wspólna odpowiedzialność – tłumaczy Paweł Zegarow, kierownik Działu Strategii i Rozwoju Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w NASK. – Warto zainwestować czas i uwagę, żeby uchronić dzieci przed potencjalnymi niebezpieczeństwami w sieci. Tak, jak uczymy higieny osobistej nauczmy je cyberhigieny – podpowiada.

Doświadczeni edukatorzy NASK prowadzą w klasie 4C zajęcia dotyczące cyberbezpieczeństwa i higieny korzystania z urządzeń cyfrowych.

– Nauczyciele obecni w Ministerstwie Cyfryzacji mogą zobaczyć, jak wyglądają np. zajęcia bazujące na nowej edycji Cyberlekcji 3.0: „Wizerunek i tożsamość w sieci”. Uczniowie dowiadują się, czym jest cyfrowy ślad i jakie ślady sami zostawiają w sieci – wyjaśnia Ewa Domańska, kierownik Zespołu Popularyzacji Bezpiecznego Korzystania z Cyberprzestrzeni w NASK. – Druga część zajęć to praktyczne wykorzystanie programu Canva, do zaprojektowania plakatu, który porządkuje i podsumowuje zdobyte wcześniej informacje – tłumaczy edukatorka NASK.

Zapraszamy nauczycieli i opiekunów czwartoklasistów do wyboru tematu i zapisania swoich podopiecznych na lekcję w 4C. Na uczniów i nauczycieli czeka wiele inspirujących „przygód” w najróżniejszych światach i zakątkach internetu. Szczegóły dostępne są na naszej stronie, w zakładce „Lekcje”.

Więcej:

https://laptopdlaucznia.gov.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-nowy-cykl-lekcji-w-klasie-4c