AKTUALNOŚCI, Galeria, Wydarzenia

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Jeziorzany – 11 listopada 2023 r.

11 listopada 2023 r. (sobota).

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Jeziorzany.

Godzina 12.00 – Msza Święta w Kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy w Jeziorzanach.

Godzina 13.00 – koncert „Wolności biją dzwony” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeziorzanach.


„Jeszcze Polska nie zginęła kiedy My żyjemy…”

Dziękuję Wszystkim, którzy znaleźli chwilę w tym dniu aby świętować 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Dziękuję ks. Proboszczowi Markowi Andrzejukowi za mądre słowa, o Matce – o naszej Ojczyźnie.

Dziękuję Druhom i Druhnom z naszych jednostek OSP i MDP OSP za udział i oprawę dzisiejszej uroczystości.

Dziękuję dzieciom z naszej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Przytocznie za wspaniałe i wzruszające występy.

Dziękuję za przygotowanie widowiska całej załodze Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeziorzanach, szczególnie Paniom Małgorzacie Szabelskiej oraz Agnieszce Fabiańskiej.

Wspaniały występ muzyków – dziękuję za oprawę, za Wasz występ. Dzięki Wam to dzisiejsze święto w Naszej Gminie było wyjątkowe – radosne ale i nostalgiczne, a momentami wzruszające.

Sami zresztą Państwo posłuchajcie poniżej…

Niech żyje wolna i niepodległa Polska !!!

????????

Tak było… – sprawozdanie Pani Agnieszki Fabiańskiej, prowadzącej Uroczystości poniżej…

Koncert ,,Wolności biją dzwony”

11 listopada br. o godzinie 13.00 w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeziorzanach odbył się niezwykły koncert ,,Wolności biją dzwony” z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, który powstał w ramach projektu ,,Z Jeziorzan na spotkania z kulturą” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Po uroczystym przywitaniu głos zabrał Wójt Gminy Jeziorzany Pan Mariusz Grobel.

Szanowni Państwo,

Uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości !!!

105 lat temu, 11. listopada 1918 r., w momencie szczególnym dla narodów Europy, gdy kończyła się I Wojna Światowa, Polska powróciła na mapę Europy. 

Podczas dorocznych obchodów Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń wojny, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego i modernizacji odrodzonego państwa.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych. To dzień wieńczący wysiłek wielu pokoleń Polaków ze wszystkich trzech zaborów, którzy dążyli do odzyskania niepodległości. 11 listopada został ustanowiony świętem państwowym 23 kwietnia 1937 r. na mocy Ustawy o Święcie Niepodległości. To na okoliczność, że właśnie 11. listopada 1918 r. Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej zwierzchnictwo nad polskim wojskiem.

Szanowni Państwo, 

Kiedy 11. listopada 1918 r. odzyskiwaliśmy niepodległość po 123 latach zaborów, nikt nie przypuszczał, jak szybko świat i Polska staną się areną kolejnej wojny – II wojny światowej. W czasie okupacji oficjalne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości było zabronione. Po zakończeniu wojny komuniści znieśli to święto, a świętowanie tym razem groziło represjami. Decyzja o oficjalnym przywróceniu Święta Niepodległości zapadła 15 lutego 1989 r.

Musimy zatem pamiętać, że dar wolności nie jest nam dany na zawsze. Musimy o ten dar nieustannie zabiegać i walczyć. 

Pomimo występowania nieustannych zagrożeń dla niepodległego bytu, żyjemy obecnie jednak w innej rzeczywistości. Mamy ogromne możliwości i niezliczone drogi rozwoju. Możemy cieszyć się wolnością, bez strachu wyrażać swoje opinie i zażywać swobody, o którą walczyły i nie zaznały jej, minione pokolenia. I sądzę, że mamy moralne wobec nich zobowiązanie by to robić! 

W hołdzie dla nich, nasze narodowe święto obchodźmy z radością, również w rodzinnym gronie, nigdy nie zapominając tych, którym to wszystko zawdzięczamy. Moja i Państwa dzisiejsza tu obecność, to również wyraz hołdu i szacunku wobec nich.

Pamiętajmy o tym każdego dnia. Doceniajmy dar wolności, szanujmy siebie i wspierajmy się nawzajem!

Niech żyje wolna, niepodległa Polska!

Mariusz Grobel

W koncercie wystąpili muzycy z Filharmonii Lubelskiej w składzie :

Alicja Karpiuk – wokal, Marcin Obuchowski – wokal-aranżer, Natalia Kozub – skrzypce , Artur Figiel – klarnet, Kamil Turczyn – fortepian oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Przytocznie : Maja Sierociuk, Zuzanna Ponikowska, Alicja Anyszek, Maja Wasilewska oraz Alicja Zdunek. Koncert podzielony był na trzy bloki muzyczne, w których usłyszeliśmy utwory : ,,Ojczyzną moją jest Bóg”, ,,Jak to na wojence ładnie”, ,,Szara piechota”, ,,Nokturn Chopina”, ,,Moja piosenka”, ,,Obertas Wieniawskiego”, ,,Ułani, ułani”, ,,Rota”, ,,Mazurek Wieniawskiego”, ,,Manuet Paderewskiego”, ,,My pierwsza brygada” , ,,Przybyli ułani”.

Przepiękne widowisko muzyczne. Jeszcze raz ogromne brawa dla wszystkich Wykonawców. Dziękujemy za udział w tym niezapomnianym wydarzeniu. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia:

Fotogaleria oraz relacja wideo poniżej.