Gmina Jeziorzany uroczyście i godnie świętowała 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele w Jeziorzanach, sprawowaną przez Ks. Proboszcza Andrzeja Głaska. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe- ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Przytocznie oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Jeziorzany, a także władze samorządowe, Goście i mieszkańcy gminy. Następnie odbył się przemarsz do budynku Gminnej Biblioteki Publicznej na dalsze patriotyczne uroczystości, które rozpoczęły się od wspólnie odśpiewanego hymnu państwowego. Pani Katarzyna Pietrzak- Wójt Gminy Jeziorzany, wygłosiła okolicznościowe przemówienie. „Ten dzień jest symbolem powrotu naszej Ojczyzny na mapy Europy po 123 latach zaborów. Jest to święto, które przypomina o walce, poświęceniu i determinacji naszych przodków, którzy ponad wszystko pragnęli wolności. Cmentarze, przydrożne krzyże, pomniki, filmy, literackie opisy i przekazy ustne pokazują tragedię wojennych losów naszych rodaków. Pokazują ich umieranie, cierpienie, poniewierkę , głód i tęsknotę za wolnością. Oby już nigdy więcej nie powtórzyły się czasy niewoli. Oby już nigdy wróg nie zapukał do naszych bram.”- mówiła Pani Wójt, dziękując jednocześnie mieszkańcom za zaangażowanie w życie naszej gminy, za troskę o jej rozwój i za pamięć o historii. „Niech duch 11 listopada – duch wolności, niezłomności i jedności – będzie dla nas inspiracją do dalszej, wspólnej pracy na rzecz Gminy Jeziorzany i Polski”- apelowała Pani Wójt. Następnie licznie zgromadzona w Sali widowiskowej publiczność z uwagą i wzruszeniem obejrzała piękny występ uczniów ze szkoły w Przytocznie, Zespołów Śpiewaczych z Krępy i Przytoczna, Chóru Parafialnego „Adoremus”, duetu wokalistów Dominiki i Radosława Wileńskich oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Sokół” z Kamionki. Po akademii na wszystkich czekał staropolski bigos przygotowany przez Stowarzyszenie „Razem dla Krępy” oraz ciasto , które upiekły Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Wójt podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i wspólne celebrowanie niepodległości naszej Ojczyzny.
Po uroczystości delegacja władz gminy w asyście druhów strażaków złożyła wiązankę i zapaliła znicz przy pomniku poległych żołnierzy i powstańców w Lesie Przytockim.
Cześć i chwała Bohaterom!
Niech żyje wolna, niepodległa i suwerenna Polska!





































