NASK udostępniła darmową publikację na temat bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym „ABC cyberbezpieczeństwa”. Poradnik może stanowić zarówno materiał edukacyjny dla szkół, jak również pomoc w budowaniu kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród pracowników urzędów.
Nowa publikacja opracowana przez ekspertów NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), to poradnik, który w przystępny sposób przybliża szeroko pojęty świat internetu. Jest podzielony na cztery kluczowe dla użytkownika sieci obszary: cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, profilaktyka i wsparcie.
W poradniku znajduje się 157 ułożonych alfabetycznie definicji z obszarów cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, profilaktyki i wsparcia, a także obszerna bibliografia, z odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia. Hasła są podzielone na cztery kategorie:
• Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sexting, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
• Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
• Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.
• Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.
Poradnik do pobrania poniżej: