AKTUALNOŚCI, Wydarzenia

Dożynki Wojewódzkie 2023

W przedostatnią niedzielę wakacji 27 sierpnia, spotkamy się na lotnisku w podlubelskim Radawcu na Dożynkach Wojewódzkich. Do wspólnego świętowania zapraszają Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Starosta Lubelski Zdzisław Antoń. Podczas tegorocznego święta plonów zostaną rozstrzygnięte konkursy na wieńce dożynkowe, odbędzie się uroczysty korowód i tradycyjne obrzędy dożynkowe, a wieczorem szereg występów artystycznych.

Zapraszamy!

Część oficjalna

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 od korowodu wieńcowego i powitania delegacji powiatów z całego województwa. W samo południe zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna za tegoroczne zbiory oraz w intencji rolników i mieszkańców regionu.

O godz. 13:15 zaplanowano obrzęd dożynkowy połączony z dzieleniem chleba, a po nim okolicznościowe przemówienia. Wyróżniający się rolnicy, producenci i przetwórcy rolni oraz osoby działające na rzecz rozwoju gospodarki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich otrzymają odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Zgodnie ze słowami śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że tylko połączenie nowoczesności z tradycją może dać nam lepszy rozwój, na wojewódzkim święcie plonów nie zabraknie naszych ludowych tradycji, które kultywują koła gospodyń wiejskich. Komisja konkursowa oceni i nagrodzi najpiękniejsze dożynkowe wieńce, a na scenie wystąpią zespoły ludowe. Będzie też, oczywiście, kiermasz tradycyjnych wyrobów – rękodzieła i kulinariów.

Atrakcje na dożynkach dla rodzin z dziećmi

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się blok zabaw i aktywnych zajęć dla dzieci. W „strefie malucha” znajdą się bezpieczne domki z pluszakami i baseniki z piłeczkami. Dzieci z pewnością skorzystają z zabawy na wielkich dmuchanych zamkach ze zjeżdżalniami oraz animowanych zabaw integracyjnych m.in. z chustą, liną limbo, szczudłami, w tunelu czy na torze przeszkód. Będą także mogły układać przestrzenne konstrukcje z dużych klocków i modelować balony w fantazyjne kształty oraz puszczać wielkie bańki mydlane. Z innych atrakcji dla najmłodszych warto wymienić jeszcze bardzo popularne na festynach „zabiegi upiększające”, m.in. malowanie twarzy, wykonywanie tatuaży i kolorowych warkoczyków. Małych amatorów motoryzacji na pewno zainteresuje symulator jazdy.

Występy muzyczne

Z pewnością dużą atrakcją dla dożynkowych gości będą występy muzycznych gwiazd. O godz. 17:00 na scenie pojawi się „król disco polo” Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. O 18:00 zagra kolejny zespół z pogranicza disco polo i dance – zespół Bayera. Natomiast o 19:00 zespół Turnioki zaczaruje publiczność modnymi rytmami folkowo-rockowymi, a koncertowy maraton zakończy jeden z najlepszych polskich rockowych głosów – Piotr Cugowski. Występ lubelskiego wokalisty z zespołem zaplanowano na godz. 20:00.

Bezpłatna komunikacja miejska

Wzorem lat ubiegłych uruchomiona zostanie bezpłatna linia RAD, która będzie kursować na trasie al. Kraśnicka – Konopnica – Marynin – Radawiec lotnisko. Autobus będzie odjeżdżać w Lublinie z przystanku Rondo Krwiodawców 03 o godz.: 10:30, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 18:30 i 19:30. Natomiast odjazdy z przystanku Radawiec lotnisko 02 zaplanowano o godz.: 14:00, 15:00, 16:00, 18:00, 20:00, 21:00, 23:00.

Szczegółowy rozkład znajduje się poniżej w sekcji „Do Pobrania”.


Organizatorami Dożynek Wojewódzkich 2023 są: Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.