AKTUALNOŚCI

Niepodległa dla samorządowych instytucji kultury i szkół.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało cykl oksfordzkich debat historycznych. Użytkownicy mają do dyspozycji podręcznik o prowadzeniu debat, artykuły instruktażowe i serię zeszytów historycznych pomagających przeprowadzić dyskusje na tematy niepodległościowe. Celem projektu jest przekazanie umiejętności prowadzenia debaty, w której tworzeniu logicznej argumentacji towarzyszy otwartość na racje drugiej strony oraz szacunek dla dyskutanta i jego odmiennych poglądów.
Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej uczy i radzi jak dbać o pamiątki z rodzinnych archiwów. Poradnik, napisany przez profesjonalnych archiwistów, zawiera odpowiedzi na pytania: jak własnoręcznie przeprowadzić porządkowanie archiwum, jak je opisać, jak dokonać prostych zabiegów konserwatorskich i jak digitalizować materiały. Na stronie projektu dostępne są także kolekcje, które zostały już profesjonalnie zdigitalizowane.
W ramach projektu „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” powstały scenariusze lekcji geograficzno-politycznych do wykorzystania w czasie lekcji geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach średnich. Dodatkowo naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego co kilka dni publikują nowe mapy prezentujące różne zagadnienie geopolityczne i udostępnili ebook pierwszego wydania „Geograficzno-politycznego atlasu Polski”.
Ninateka ma dwie prepozycje. Projekt Polskie Sto Lat to serialowa podróż w ostatni wiek historii Polski. 42 filmy dokumentalne, bazujące na archiwalnych materiałach, ukazują najważniejsze zagadnienia polityczne, społeczne i gospodarcze, od odzyskania niepodległości, po wejście do NATO i UE. Z kolei w serii etiud filmowych Szczęśliwy naród, który ma poetę… Polskie wiersze 1918-2018 współcześni poeci i krytycy przedstawiają wybrane przez siebie wiersze i sylwetki artystów sprzed lat w interpretacji studentów i absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie.
Więcej projektów i propozycji zajęć online można znaleźć na stronie niepodlegla.gov.pl. Czekają tam np. linki do lekcji muzealnych Muzeum Narodowego w Kielcach czy Muzeum Stuthoff w Sztutowie. W zakładce O Niepodległej można także znaleźć liczne materiały do pobrania przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa”, w tym m.in. gotowe wystawy tematyczne.
Zapraszamy do skorzystania!
Biuro Programu „Niepodległa”

Zapraszamy do odwiedzania i korzystania z przygotowanej oferty. Nasza historia jest ciekawa i trzeba albo bardziej warto ją znać.
Mariusz Grobel
/-/
Wójt Gminy Jeziorzany

2021-01-28 18:29