AKTUALNOŚCI, Wydarzenia

HISTORIA. Portret filmowy „10 listopada 1918. Józef Piłsudski w Warszawie”

10 listopada przypada rocznica przyjazdu Józefa Piłsudskiego z Berlina do Warszawy. Jego spontaniczna decyzja o pozostaniu w okupowanym wciąż przez wojska niemieckie mieście, odmieniła bieg historii. O tym wydarzeniu opowiada krótki portret filmowy „10 listopada 1918. Józef Piłsudski w Warszawie”.

Józef Piłsudski w Warszawie

„Byłem przerażony tym, co zastałem, i chciałem — wyznam — najbardziej tchórzliwie uciec z Warszawy.”

Tak szczerymi słowami Piłsudski opisał swoje emocje po przybyciu do miasta. Mimo tego zdecydował się pozostać. Krótki film ilustruje kluczowy dzień historii Polski, z perspektywy postaci, która 11 listopada 1918 roku miała objąć funkcję naczelnego wodza Armii Polskiej. 10 listopada był po prostu człowiekiem, niepewnym, miotanym emocjami. Później historia nada mu tytuł Ojca Niepodległości.

Scenariusz do filmu napisał sam Marszałek. Dialog wewnętrzny Józefa Piłsudskiego jest wyborem cytatów z jego pism. Na ich kartach wspominał wieczór 10 listopada, który okazał się być kluczowy dla niego, jak i całej II Rzeczpospolitej. Dajmy się przenieść w czasie i spojrzeć na wydarzenia listopada 1918 z perspektywy osoby, która zostanie zapamiętana jako jedna z największych postaci w historii Polski!

W postać Marszałka wcielił się Mariusz Bonaszewski.

Tekst źródłowy wykorzystany w filmie: Józef Piłsudski, Pierwsze dni Rzeczypospolitej Polskiej. Wykład I (15 listopada 1924 r.), „Pisma-mowy-rozkazy”, t. VIII, Warszawa 1931,  s. 141-168.

Źródło:

niepodlegla.gov.pl