AKTUALNOŚCI, Zdrowie

Profilaktyka chorób serca

Z przyczyn kardiologicznych, co roku umiera około 178 tys. Polaków. Niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz stres mają bezpośredni wpływ na zdrowie naszego serca.

W ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) macie Państwo możliwość regularnych badań dostępnych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w całym kraju. Badania te są kluczowe do wykrycia problemów z sercem na wczesnym etapie i mogą pozytywnie wpłynąć na nasze długoterminowe zdrowie.

Ponadto istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego portalu dietetycznego DIETY.NFZ.GOV.PL, który oferuje wsparcie w kwestiach związanych z zdrowym żywieniem.  

Poniżej podaję dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK)

Został opracowany dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia. Możesz z niego skorzystać w swojej przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujesz się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Zapraszamy również do lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”.

Światowy dzień serca — materiały edukacyjne

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.