AKTUALNOŚCI

„Trzeci maja, czyli dziś”- film dokumentalny w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

„Trzeci maja, czyli dziś” to nowy film, który opowiada o historii Konstytucji 3 maja. W 2021 roku obchodzona jest 230. rocznica jej uchwalenia. Zdjęcia dokumentalne przeprowadzono w Polsce, Litwie, Ukrainie i w Niemczech. Premiera filmu odbędzie się 3 maja 2021 równocześnie na antenie polskiej TVP 1 (godzina 13:05) i litewskiej LRT Televizija.

Konstytucja 3 maja – 230. rocznica

Historia pierwszej w Europie konstytucji to opowieść o odwadze i wizji polityków Rzeczypospolitej Obojga Narodów, których praca zaowocowała czymś trwalszym niż militarne zwycięstwo. Wypracowany dokument Konstytucji 3 maja podczas roku funkcjonowania zyskał poparcie Korony i Litwy. Jego treść dotykała realnych problemów i zawierała wynegocjowane rozwiązania. Dokument nazywany później „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” stał się ważnym elementem tożsamości narodów, które wyrosły z tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Film dokumentalny przedstawia wydarzenia końca XVIII wieku, by odpowiedzieć na pytanie czemu to właśnie wtedy powstała jedna z pierwszych nowożytnych konstytucji. Zdjęcia powstawały w Polsce, Litwie, Ukrainie i w Niemczech. Atmosferę kreują także historyczne kostiumy i pałacowe wnętrza. Film „Trzeci maja czyli dziś” jest częścią przypadających na 2021 rok obchodów 230. rocznic uchwalenia Konstytucji, Prawa o miastach oraz Zaręczenia wzajemnego obojga narodów. Premiera filmu odbędzie się 3 maja 2021 o godzinie 13:05 na antenie TVP 1.

Film dokumentalny „Trzeci Maja, czyli dziś”

Reżyseria: Cyprian Demianiuk
Scenariusz: Piotr Kornobis
Zdjęcia: Tomasz Woźniczka, Marek Rozwadowski
Montaż: Piotr Krygiel
Grafika i animacje: Anna Rabczuk, Maciej Białobrzeski
Kierownictwo produkcji: Wiktoria Włoczewska, Małgorzata Bylica (TVP)