AKTUALNOŚCI, UKRAINA - Україна

Województwo lubelskie: ZUS uruchomił infolinię dla Ukraińców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił infolinię w języku ukraińskim dla uchodźców. Za jej pośrednictwem udzielane są informacje w sprawie świadczeń rodzinnych z ZUS.

Województwo lubelskie: ZUS uruchomił infolinię dla Ukraińców - Zdjęcie główne

Z Lublina Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił infolinię w języku ukraińskim dla uchodźców. Za jej pośrednictwem udzielane są informacje w sprawie świadczeń rodzinnych z ZUS.

– Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego, otrzymają na infolinii informacje o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS. Wnioski o świadczenia będą już niedługo dostępne w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego konsultanci podpowiedzą również, jak zarejestrować konto w platformie oraz jak wypełnić i wysłać elektroniczny wniosek, gdy już będzie uruchomiony – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Infolinia działa od 21 marca pod numerem telefonu 22 444 02 55. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. Konsultanci odpowiadają również na pytania wysłane mailem na adres [email protected].

Uchodźcy, którzy przyjechali do Polski po 23 lutego i w niej zostaną, będą mieć prawo do świadczeń rodzinnych z ZUS. Chodzi o 500+ na każde dziecko do 18 roku życia, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do żłobka oraz świadczenie „Dobry Start 300+” na wyprawkę szkolną dla uczniów. Przed złożeniem wniosku do ZUS obywatel Ukrainy musi wyrobić sobie i dzieciom numery PESEL. Potrzebny jest też numer rachunku bankowego w Polsce (do wypłaty świadczeń), polski numer telefonu i adres e-mail.