AKTUALNOŚCI, BEZPIECZEŃSTWO, Komunikaty

Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych!

Przed nami okres Wszystkich Świętych. Już od dziś będziemy czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się na groby swoich bliskich. W tym okresie zostaną także wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. Apelujemy o ostrożną i rozsądną jazdę!

Okres „Wszystkich Świętych”  to przede wszystkim czas podróży na groby bliskich oddalone nawet o kilkaset kilometrów od miejsc zamieszkania. Jak zwykle wiąże się ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w okolicach cmentarzy. Długi i męczący czas podróży, tworzące się korki na drogach, często panujące niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają narastaniu zmęczenia. Dlatego też nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego czuwać będą policjanci.

W tym roku nasze działania rozpoczynają się już dziś (28 października) i potrwają do 2 listopada.  W tym okresie służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Ponieważ w wielu miejscach zmieniona zostanie organizacja ruchu, będziemy pomagać kierowcom poruszać się w rejonach nekropolii, wskazywać miejsca parkingowe, w razie potrzeby kierować ruchem.

Kierowcy, którzy wyruszą w podróż muszą liczyć się ze wzmożonymi kontrolami. Skontrolujemy, czy stosują się oni do przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach. Sprawdzimy także, czy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa. Będziemy zwracać także uwagę na stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących.

Pamiętaj!

Wybierając się w podróż, każdy kierowca powinien stosować się do kilku podstawowych zasad: wcześniej zaplanuj podróż, by uniknąć pośpiechu,  sprawdź oświetlenie i ogumienie samochodu, zabierz ze sobą niezbędne dokumenty.  Za kierownicę wsiadaj będąc trzeźwym i wypoczętym. Zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów. Na drodze unikaj ryzykownych manewrów, zachowuj bezpieczne odległości od poprzedzających pojazdów. Stosuj się do obowiązujących znaków na drodze.

Przy największych nekropoliach będą występować zmiany w organizacji ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego.

Pamiętajmy, że o swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Jesienne warunki atmosferyczne są zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o własną widoczność. Kamizelka odblaskowa, brelok, opaska, czy zwykła latarka sprawią, że kierowca dostrzeże pieszego z dużej odległości i będzie miał czas na prawidłową reakcję.

Przypominamy także o konieczności zabezpieczenia domów i mieszkań podczas wyjazdów na groby. Rodzinne wyprawy na nekropolie to dobra okazja dla mieszkaniowych włamywaczy, którzy czyhają na nasze mienie.  Wizyta na rodzinnych grobach i tłok na cmentarzach to też okazja dla kieszonkowców, dlatego pilnujmy torebki oraz kieszenie płaszczy.

nadkom. Andrzej Fijołek

Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Lublinie

Źródło:

https://lubelska.policja.gov.pl/