AKTUALNOŚCI, Gospodarka odpadami

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

Urząd Gminy Jeziorzany przypomina, że dnia 29 października br. (w piątek) będzie miała miejsce zbiórka odpadów wielkogabarytowych dla wszystkich miejscowości naszej gminy.

Odpady wielkogabarytowe powinny zostać wystawione do godziny 7.00 – przed posesję, w piątek 29 października br.

Informacyjnie:

Co można oddać na “gabaryty”?

Przede wszystkim będą to meble. Z uwagi na duże rozmiary muszą być składowane w wyznaczonych miejscach, wskazanych przez administratora budynku i najczęściej nie wcześniej niż na dzień przed wskazaną datą zbiórki odpadów wielkogabarytowych. I tak będą to na przykład: szafy, łóżka, fotele, kredensy, biurka, krzesła, drzwi, ale też rowery, wózki dziecięce czy duże zabawki. Do tej grupy odpadów zaliczamy również dywany.

Często popełnianym błędem jest zaliczanie do odpadów wielkogabarytowych śmieci, które należą do pozostałych grup odpadów. Te, ze względu na swoje duże rozmiary, mogą mylnie być traktowane jako “gabaryty”. Wśród nich najczęściej wyróżniamy elementy wyposażenia łazienki i toalety czyli wanny, muszle klozetowe, umywalki czy prysznice. Tego rodzaju śmieci są traktowane jako odpady poremontowe i nie będą zbierane.

Z kolei pralki, lodówki, piecyki gazowe czy telewizory to elektrośmieci. Mimo iż wymienione sprzęty swoim rozmiarem pasują do grupy odpadów wielkogabarytowych, to z uwagi na inny sposób ich utylizacji wymagają osobnej selekcji i nie powinny być umieszczane do wywozu razem z “gabarytami”. Takie odpady również nie będą odbierane w ramach tej zbiórki.